Polonya'da Lisans ve Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

Polonya Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Polonya’da ağırlıklı olarak mühendislik alanlarının yer almasının yanı sıra, Uluslararası İlişkiler ve Sosyal Bilimler alanlarında da yüksek standartlarda yüksek öğrenim imkanı bulunmaktadır. Özellikle Psikoloji alanında lisans ve yüksek lisans programı sunan, bünyesinde bu alanda Nobel ödülü kazanmış profesörlerle akademik kadrosunu sürekli genişleten kurumlar mevcuttur. Polonya özellikle Avrupa Birliği’ne katıldıktan sonra yüksek öğrenim grafiği yükselişe geçmiş ve dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içerisinde bulunan üniversitelere sahiptir.Polonya’da üniversite eğitimi birçok bölümde 3 yıldır, ancak bazı mühendislik, tıp ve eczacılık gibi bölümler 4 ve 5 yıllık eğitim programlarına sahiptir.Polonya’da tıp eğitimi de 6 yıl sürmektedir.

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de bir üniversiteye kayıt yaptırma zorunluluğu yoktur. Polonya’da üniversite eğitimi öğrencilere sınav baskısı olmadan hayallerindeki bölümü okuma fırsatını ekonomik ücretlerle sunmaktadır. Bu yüzden de öğrenciler Polonya’da üniversite eğitimini ülke tercihleri arasında üst sıralarda tutmaktadır.

Polonya’da üniversite eğitimi almak için öğrencilerin yeterli düzeyde ingilizce bilgilerini ispat etmeleri ve lise mezuniyet ortalamalarını başvuruda sunmaları yeterlidir.

7 +

Yıllık Deneyim

83 +

Mutlu Müşteri

100 +

Yeni Müşteri

Polonya Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Şartları

  • Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi (IELTS/TOEFL)
  • Belirli bir Seviyenin Üstünde Not Ortalaması (Lise Diploması veya Üniversite Transcripti)
  • Ders dışı Aktiviteler ve CV (Sosyal Faaliyetler, Spor Faaliyetleri, Gönüllülük Hizmetleri ve Öğrencinin katıldığı Yarışmalar vb.)
  • Polonya Üniversitelerine sınavsız giriş mümkündür.

Neden Bizi Seçmelisiniz?

Erasmus Staj, 8 yıllık danışmanlık tecrübesi ve uzman ekibiyle sizlere premium hizmet verme garantisi sunar. 7/24 destek alabileceğiniz iletişim kanalları, ön ödemesiz hizmet ve daha nicesi…

  • Kaliteli ve güler yüzlü danışmanlar.
  • Ön ödeme olmaksızın hizmet.
  • 7/24 destek.
  • Hızlı ve güvenilir kabul.

Polonya Eğitim Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sizlere sunduğumuz Polonya Eğitim hizmeti kapsamınca sosyal medyadan ve web sitemiz üzerinden en çok gelen soruların cevaplarını derledik.

Polonya’da yaşam şartları nasıldır?

Varşova’da yaşam maliyeti diğer Avrupa Birliği ülkelerine kıyasla daha düşüktür. Okul ücretini çıkardığımız zaman; mutfak masrafları, ulaşım, okul malzemeleri ve cep harçlığı için yıllık ortalama 3000- 4000 Euro yeterli olacaktır.

Yurt imkanları nasıldır?

UEHS konaklama olarak ortak mutfak, banyo ve yemek odası olan; tek kişilik, çift kişilik ve üç kişilik paylaşımlı odalar sunmaktadır. Konaklama olarak sunulan evlerin bir çoğu üniversite ve şehir merkezine yürüme mesafesinde bulunmakta ve toplu ulaşıma kolayca ulaşma imkanı sağlamaktadır. UEHS ihtiyacı olan her bir öğrenciye oda garantisi vermektedir.
Tek Kişilik 250-300 €
Çift Kişilik 200-250 €
Üç Kişilik 160-200 €

Mavi Diploama nedir?

AB Üye olan ülkelerin üniversitelerinden mezun olan kişiler Mavi Diploma alırlar ve Mavi Diploma AB Üye olan bütün  ülkelerde direk geçerliliği olup tanınmaktadır. Böylelikle öğrenciler AB Üyesi ülkelerde zorluk yaşamadan çalışma imkanına sahip olurlar. Bulgaristan’da AB üyeliğine sahip olduğu için Bulgaristan Üniversitelerinden mezun olan öğrenciler Mavi Diploma alma hakkına sahiptir.

Ailem beni nasıl ziyarete gelebilir?

Yeşil pasaportu olan aileler vizesiz ülkeye giriş yapabilir ve 90 güne kadar kalma imkanları vardır. Bordo  pasaport sahipleri turistik vize ya da shengen vizesi alarak ülkeye giriş yapabilirler.