Öğrenciler

Erasmustaj + öğrencilere ne sunuyor?

Erasmustaj + dilediğiniz Avrupa ülkesinde en uygun stajı bulmana yardımcı olacak, güvenlik bir konaklamaya sahip olduğundan emin olacak ve aynı zamanda en iyi deneyime sahip olmana yardımcı olacak dil kursunu senin için ayarlayacaktır. Erasmustaj + uluslararası staj fırsatlarını araştırma, konaklama ve dil kursu hizmetleri sunmaktadır.

Stajımı gerçekleştirebileceğim en kısa süre nedir?

Staj deneyiminden en iyi şekilde yararlanmanı sağlamak için genellikle iki aydan daha kısa bir süreyi tavsiye etmemekteyiz. Gerçekleştireceğin stajın avantajlarını en üst düzeye çıkarmak için, 6 aya kadar bir staj süresi öneriyoruz. 

Erasmus+ Staj Hareketliliği ve şirketler nedeniyle minimum 2 ay staj yapılabilmektedir. Genellikle staj süreleri 3 ay ile 6 ay arasında değişmektedir. 

Zorunlu staj olmamasına rağmen Erasmus+ stajını gerçekleştirebilir miyim?

Tabii ki, Erasmus + stajını gerçekleştirmek için yalnızca okulun ile anlaşman olması yeterli.  

Staj bulma süreci ne kadar sürede tamamlanmakta?

Genellikle 2 hafta olmakla birlikte başvuru sahibinin yetenekleri ve profiline göre değişiklik gösterebilir. 

Ödeme süreci nasıl işliyor?

Öncelikle Erasmustaj + olarak gerekli tüm hizmetleri içeren geçici bir bütçe göndermekteyiz. Başvuru sahibi kabul ettiği takdirde, CV ve motivasyon mektubu ile birlikte staj araştırma sürecine başlamak üzere küçük bir depozito ödemesi gerçekleştirir. Profille ilgilenen şirketler olduğunda ise, mülakatları organize etmek amacıyla başvuru sahibi ile iletişime geçmekteyiz. Şirket ve başvuru sahibi mülakatın sonunda hemfikir olursa, başvuru sahibinin geri kalan ödemeyi gerçekleştirmesi ile ödeme süreci tamamlanmakta.

Depozito hangi şartlarda iade edilmekte?

49€ olan Erasmustaj + depozitomuz; vizenin alınamaması, Erasmus + Hareketliliği anlaşmasının tamamlanaması, belirlenen son tarihe kadar öğrenciye uygun staj bulunamaması veya çeşitli acil durumlarda iade edilmektedir. Detaylı bilgi sürece başlamadan önce başvuru sahiplerine iletilmektedir. İade talep edildiği takdirde, resmi belge ile kanıtlamak zorunludur.

*Erasmustaj + depozito, hizmet bedeli ödeme süreci ve iade şartları ile ilgili haklarını saklı tutar.

Erasmustaj + hangi alanlarda çalışmaktadır?

Uzmanlık alanlarımız Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Bilgisayar Bilimleri, Pazarlama, İşletme, İktisat, Grafik Tasarım ve diğer Mühendislik alanları olması ile birlikte; Gastronomi, Mutfak Sanatları, Turizm ve Saç Bakımı ve Güzellik Hizmetleri gibi bölümlerden de müşterilerimiz bulunmakta. Bu nedenle başvuru sahibi ilgi alanları ve ihtiyaçlarını bize bildirdiği takdirde, bu kriterlere uygun farklı fırsatlar sunmaktayız.

Erasmustaj + tarafından bulunan stajlar her zaman maaşlı mıdır?

Erasmustaj + olarak bulduğumuz stajların maaşlı veya maaşsız olması, şirkete ve başvuru sahibinin CV’sine değişmektedir. Ancak öğrencinin her daim üniversitesi ile iletişime geçip olası hibe olanaklarını araştırmasını tavsiye etmekteyiz.

Şirket ile gerçekleştirilen mülakatlar nasıl düzenlenmekte?

Mülakatlar genellikle Skype veya telefon konuşması üzerinden gerçekleştirilmektedir. Mülakat öncesinde öğrencimize şirket ve pozisyon hakkında detaylı bilgi vermekte, mülakata olduğundan emin olmaktayız.

Stajyer veya şirket hakkında bir problem çıktığı durumda Erasmustaj + ne gibi bir rol üstlenmekte?

Öğrencinin herhangi bir sorun yaşaması durumunda bizimle iletişime geçmesini tavsiye etmekteyiz. Öncelikle, sorunu çözmek amacıyla ortaya çıkan problemleri analize ediyor olacağız. Sorun çözülmediği takdirde, Erasmustaj +  öğrenciye stajını gerçekleştirmesi için ücretsiz olarak başka bir staj bulacaktır.

Şirketlerde staj başvurusu için hangi şartlar aranmakta?

Başvuru sahibinin Avrupa Birliği Merkezi (EUC) tarafından tanınan bir üniversitede öğrenci olarak kayıtlı olması veya eğitim yılı içerisinde başvurusunu tamamlayıp yeni mezun statüsünde olması gerekmektedir.  

Stajımı uzatabilir miyim?

  • Öğrencinin üniversitesi ve stajını gerçekleştirdiği şirket tarafından kabul edildiyse 
  • Eğer uzatma Erasmus + stajının devamı olarak talep ediliyorsa, aynı akademik yıl içerisinde gerçekleştirilecek ise ve araya herhangi bir kesinti girmiyorsa (resmi tatiller kesinti olarak kabul edilmez) 
  • Maksimum süre 12 ay ise 
  • Ve staj süresi aynı akademik yıl içerisinde en geç 30 Eylül’e kadar uzatılıyorsa 

Öğrencinin staj süresini uzatması mümkündür.

Ne kadar süre Erasmus + stajımı gerçekleştirebilirim?

Öğrencinin daha önceden Erasmus + programından yararlanıp yararlanmamış olmasına bağlı olarak, staj süreleri minimum 2 ay ile maksimum 12 ay arasında değişmekte. 

Erasmus + Staj Hareketliliği programına katılamak için nereye başvurmam gerekiyor?

Erasmus + hareketliliğine katılmak için öğrencinin okuduğu üniversiteye başvurması gerekmekte. Eğer üniversite Erasmus + programına dahil ise, öğrenci Uluslararası İlişkiler veya Avrupa Birliği Ofisi ile iletişime geçerek süreç hakkında detaylı bilgi alabilir.  

Kaç defa Erasmus + stajı yapabilirim?

Bir öğrenci lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi boyunca ayrı ayrı toplam 12 ay hibeli olarak programdan yararlanma hakkına sahiptir.  

Erasmus + stajıma ara verebilir miyim?

Hareketliliğe yalnızca şirketin resmi tatilde olduğu durumlarda ara verilebilir.  

Erasmus + stajı için ne kadar hibe verilmekte?

Öğrencinin herhangi bir sorun yaşaması durumunda bizimle iletişime geçmesini tavsiye etmekteyiz. Öncelikle, sorunu çözmek amacıyla ortaya çıkan problemleri analize ediyor olacağız. Sorun çözülmediği takdirde, Erasmustaj +  öğrenciye stajını gerçekleştirmesi için ücretsiz olarak başka bir staj bulacaktır.

Leonardo Programı ile hibe almaya hak kazandım, Erasmus + Programına başvurabilir miyim?

Evet. Hayatboyu Öğrenme programının diğer faaliyetlerine katılım, Erasmus + programı ile tamamen uyumludur. 

Stajımı gerçekleştirmek için Sağlık Sigortasına ihtiyacım var mı?

Evet, Erasmus + Staj Hareketliliğine katılan öğrencilerin kaza, mesuliyet ve seyahat sağlık sigortası yaptırması zorunludur.  

Yalnızca dil kursu ve konaklama hizmeti alabilir miyim?

Tabii ki. Erasmustaj + yakın zamanda yalnızca yurtdışında yabancı dil eğitimi hizmetine başlamıştır, bu hizmetten faydalanmak isteyenlere yalnızca dil kursu ve konaklama da sağlamaktayız.

Konaklama ücretleri neleri kapsamaktadır?

Konaklama ücretinin kapsadıkları öğrencinin stajını gerçekleştireceği şehire göre değişiklik göstermektedir. Bazı konaklama ücretlerine yemek, elektrik ve internet gibi masraflar dahilken, bazılarında öğrenci masrafları kendi karşılamak durumundadır.  

Erasmustaj + hangi konaklama seçeneklerini sunuyor?

Öğrencilerimize konaklama süreçleri için konutlardan ortak paylaşımlı dairelere kadar birçok seçeneğimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda tercih edilmesi durumunda aile yanında da konaklama mümkündür. 

Erasmustaj + ne gibi bir dil kursu hizmeti sunmaktadır?

Çoğu zaman genel dil kursu hizmeti sunmaktayız. Eğer öğrenci dil kursu hizmetinden yararlanmak isterse, stajının ilk haftası yaklaşık 15 saat süreli olarak eğitime katılır.

Planladığım staj başlangıç tarihinden ne kadar önce Erasmustaj + ile iletişime geçmem gerekir?

En iyi staj olanağını bulmak adına, öğrencilerin planladıkları tarihten 6 hafta önce bizimle iletişime geçmesine tavsiye etmekteyiz.

Erasmustaj + servisi için ne zaman başvurabilirim?

Sene boyunca başvurulabilir. 

Uçak bileti, vize ücreti ve sigorta ücrete dahil midir?

Hayır, uçak bileti, vize ücreti ve sigorta ücreti paketimize dahil değildir. Acentamız yalnızca ücretsiz vize danışmanlığı hizmeti vermektedir, vize danışmanlığı staj araştırma hizmetine dahil olup, vize ücreti direkt olarak konsolosluğa ödenmektedir.

ŞİRKETLER

Erasmustaj + şirketlere ücretsiz hizmet mi sunmakta?

Evet, Erasmustaj + olarak şirketlere sağladığımız hizmet tamamen ücretsizdir.

İşe alacağım stajyer ile nasıl bir anlaşma imzalamalıyım?

Erasmustaj + ihtiyacınız olan bütün evrakları hazırlamakta. Bu nedenle yapmanız gereken tek şey şirketiniz için en doğru stajyeri seçmektir.

Öğrencilere maaşlı staj mı teklif etmeliyiz?

Öğrencilere stajları süresince maaş teklif etmeniz zorunlu değildir. Ancak düşük bir miktarda olsa da maaş ödemeniz ya da toplu taşıma ve/veya yemek ücretlerini karşılamanız tavsiye edilir.

Öğrencilerin sağlık sigortası bulunmakta mı?

Evet, öğrenciler staja başlamadan önce sağlık sigortalarını temin etmektedirler.

Staj sonrası stajyeri işe alabilir miyiz?

Tabii ki, staj sonu performansına göre işe alım yapabilirsiniz. Hatta gerçekleştirilen stajların çoğunun amacı, öğrencinin çalıştığı şirkette tam zamanlı bir işe sahip olmasıdır.

EnglishGermanTurkeySpainFrenchItalyPoland