Yurt dışında staj, her yeni mezunun kariyerindeki en stresli fakat aynı derecede en önemli aşamalardan birisidir. CV’nizde etkileyici bir deneyim olmadan mezuniyet sonrası hayal ettiğiniz işe ulaşmanız zor ve hatta imkansız olabilir. Bu yüzden karar verdiniz, valizinizi hazırladınız ve en azından birkaç aylığına gideceksiniz. Fakat seyahatinizin planlaması ve organizasyonu sizi korkutmaya başlıyor. Aklınızda tutmanız gereken pek çok şey var! Sakin olun! Stajınıza kolayca hazırlanmanıza ve ilginç bir iş teklifi bulmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda gerekli tüm formaliteleri yerine getirip yeni zorluklara hazır olmanıza yardımcı olacak bazı faydalı ipuçlarımız var! İşte yurt dışında staj yapmaya gitmeden önce bilmeniz gereken her şey! 

1. Orijinal bir CV hazırlayın 

Uluslararası bir kurum ya da şirkette staja kabul edilmeden önce işe alım sürecini verimli bir şekilde gözden geçirmelisiniz. Başvurunuz diğerleri arasında kendini göstermeli. Kalabalıktan sıyrılmak için standart başvuru sürecini unutun. Bununla birlikte, Elinizdeki formu çok da aşmamaya dikkat edin. CV’niz profesyonel olmalı ve sizi kısaca tanıtmalı -şimdiye kadar neler başardınız ve bir işveren sizi istihdam ederek ne kazanabilir-. Ayrıca yeteneklerinizi daha iyi ortaya koymak için portfolyonuzu ya da niyet mektubunuzu da ekleyebilirsiniz. 

 2. Kariyer hedeflerinizi belirleyin 

Yurtdışında staj kesinlikle çok önemli bir deneyim, bu yüzden fazla düşünmeden karar vermeyin! Özellikle öğrenci ya da yeni mezunsanız staj seçimi gelecek kariyer yolunuzu ve iş istikametinizi belirleyecektir. Uluslararası teklifleri araştırmaya başlamadan önce en çok ilgi duyduğunuz alanlar ve görev tiplerini belirleyin –gelecekte nelerle uğraşmak istiyorsunuz, okuduğunuz alan gelişiyor mu ya da farklı bir alanda şansınızı deneyebilir misiniz. Size memnuniyet ve mutluluk verirken ilginizi çeken bir sektörde hatırı sayılır bir deneyim kazanmanızı sağlayacak bir iş bulmaya çalışın. 

 3. Doğru istikameti bulun 

Yurt dışına gitmek için nedeninizi belirledikten sonra yüzleşeceğiniz başka bir çelişki ise gideceğiniz yeri seçmek olacaktır. Eğer başka bir ülkenin dili üzerine uzmanlaştıysanız, yeni bir kültüre uyum sağlama konusunda deneyiminiz varsa karar verme süreci çok da zor olmayacaktır! Fakat doğru yolda olup olmadığınız sorusuna cevap vermek için ilginizi çeken sektörün gelişim seviyesinin yanı sıra, güvenlik seviyesine, yaşam giderlerine de dikkat etmeniz gereklidir. Dil yetenekleri seçilecek ülke konusunda önemli bir kriterdir, çünkü dil sizin yeniliklere alışmanıza ve günlük sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Uluslararası pazarda faaliyet gösteren çoğu şirketin çalışma dili İngilizce olduğu için başka bir dil bilmiyorsanız da sıkıntı olmayacaktır. Yani tek yapmanız gereken yeni bir dil ve kültüre açık olmak!

 4. Mükemmel eşleşmeyi bulun 

CV’nizi hazırladınız, hayalinizdeki staj ve istikametinizden eminsiniz. En iyi teklifi arama zamanı geldi de geçiyor! İlk olarak üniversitenizdeki uluslararası staj tekliflerini gözden geçirin -üniversite kariyer ofisini ziyaret edin ya da daha fazla bilgi için Erasmus+ Program koordinatörüyle iletişime geçin. Teklifleri araştırın, Erasmus+ Programı altında staj bulmayı sağlayan internet sitelerine bakın. Profilinize uygun staj imkanlarını aramak için profesyonel şirketlerin hizmetlerini almaktan da çekinmeyin. Teklifleri genellikle daha kişiselleştirilmiş ve sadece belirlediğiniz alan üzerine size teklifler sunacaklardır. Bu konuda isteklerinize göre, istediğiniz istikamette bizim sunduğumuz tekliflerimizi de gözden geçirebilirsiniz. 

5. Belge işlerini halledin

Hayalinizdeki stajı bulmak savaşın sadece yarısı. Yurt dışında staj yapmakla alakalı ve özellikle stajyer kabul etmeye istekli uluslararası şirketlerle bir kontrat yapmakla ilgili bütün gerekli formalitelerle uğraşmak karşınıza birçok zorluk çıkarabilir ve yurt dışına gitme motivasyonunuzu düşürebilir. Yine de bu kadar çabuk pes etmeyin! Uluslararası bir deneyim kazanmak isteyen her stajyer bu belge işleriyle uğraşmak zorundadır. Öncelikle kişisel, okulunuz tarafından onaylanmış Staj için Öğrenim Sözleşmenizi halledin ve staj sözleşmenizi imzalayın. Ayrıca sağlık ve acil durum sigortanız olduğuna dair bir kanıt göstermeniz gerekecektir. Son olarak önemli noktalardan bir tanesi de kimliğinizin ve pasaportunuzun geçerli olup olmadığını kontrol edin! 

 6. Ekstra masraflar için para ayırın 

Erasmus+ Stajyeri olarak varacağınız ülkedeki konaklamanız boyunca Erasmus+ Programı tarafından bir hibe alacaksınız. Fakat unutmayın, yurt dışında yaşam masrafları sizin ülkenizden daha fazla olabilir. Ek olarak çoğu staj teklifi size maaş sunamayacak, bu yüzden yağmurlu günlerde kullanmak adına biraz birikim yapabilirsiniz. Bütçenizi ayarladığınıza ve beklenmedik masraflar için “acil durum parası” ayırdığınıza emin olun.

7. Konaklamanızı ayarlayın

Doğru konaklama fırsatını bulmak yurt dışı planı yaparken ortaya çıkan en büyük problemlerden biridir. Öncelikle çoğu ev sahibi evini 3-6 aylık kısa bir dönem için kiralamak istemeyecektir ve genelde bir staj bu kadar sürmektedir. İkinci olarak internet üzerinden rezervasyon yapmak ve kira sözleşmesi imzalamak şüphe uyandırabilir ve internet üzerinden gördüğünüz fotoğraflar gerçek haliyle farklılık gösterebilir. Üçüncü olarak da ücret beklediğinizden fazla çıkabilir ve bütçe planınızı etkileyebilir. Bu yüzden stajın başlangıç döneminden birkaç gün önce gitmek internet üzerinden bulduğunuz dairenin durumunu kontrol etmek için ya da başka bir daire bulmak için daha iyi olacaktır. Ancak, bu nahoş arayış sürecinden kaçınmak istiyorsanız, Erasmustaj+ gibi profesyonel bir şirkete konaklamanız için talepte bulunabilirsiniz. Staj hizmetinin yanı sıra konaklama sorununuzu da çözerken yanınızdayız!

 

Yurt dışında staja nasıl hazırlanacağınıza dair bütün bilgileri edindiğinize göre harekete geçme zamanı! Değerli beceriler ve uluslararası deneyimler kazanmaya, gizli yeteneklerinizi keşfetmeye, yeni potansiyel kariyer yolları hakkında bilgi edinmeye ve yurtdışında çalışmayı hayal eden başkalarına ilham vermeye hazırsınız. Maceranıza bugün başlayın! Hayalinizdeki işe ulaşma konusunda profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olursa bizimle iletişim kurun!

EnglishGermanTurkeySpainFrenchItalyPoland