Bambaşka bir ülke, tanımadığın bir kültür ve belki de hiç bilmediğin bir dile alışmanın ne kadar zor olabileceğini hepimiz biliyoruz. Ama kabul etmek gerekir ki çoğu insana yeni olan bu tecrübe, her ne kadar endişelendirici olsa da bir o kadar da heyecan verici!

Sonuç olarak; her birimiz Erasmus programını tecrübelemiş bir ekip olarak oturduk, sizlere Erasmus stajına gitmeden önce bilmeniz gereken 7 maddeyi listeledik:

1. Her şeye hazırlıklı olun.

Yurtdışında staja başlamadan önce gideceğiniz ülke hakkında biraz bilgi sahibi olmak elbette güzel bir başlangıçtır. Hayalinizde canlandırdığınız ve çok yakında belki de hayatınızın en güzel anılarına sahip olacağınız bir şehri saatlerce araştırmak, bulabildiğiniz bütün resimlere bakmak, gezeceğiniz her yeri planlamak…

Ama yaşayacağınız tecrübe hayallerinizdekiyle her zaman aynı olmayabilir. Bu nedenle hayatınızın önemli bir süresini geçireceğiniz bu ülkeyi ve kültürünü kucaklamaya hazır olun! Yaşayacağınız en güzel anılar beklemedikleriniz olabilir.

2. Evet demeye başla!

Yeni arkadaşlar edinmek ve hayatınızın en güzel deneyimlerini yaşamak için evet demeye başlayın. Her ne kadar ilk hedefiniz uluslararası bir şirkette bir staj deneyimi edinmek olsa da aynı zamanda zamanınızı yeni anılar ve yeni arkadaşlıklar edinerek geçirebilirsiniz.

3. Çok geziz ama kesinlikle daha da çok çalışın.

Unutmayın stajyer olarak başladığınız bu macera size hayatınızın fırsatını yakalama şansı verebilir. Elbette gezmek, eğlenmek, yeni insanlarla tanışmak istiyorsunuz fakat bütün bunları yaparken aynı zamanda göstereceğiniz yüksek performansla, stajınızın sonunda çok istediğiniz o pozisyonu kapabilirsiniz!

4. Ayağınızı yorganına göre uzatın.

Yurtdışındayken paranın hesabını yapmak her zaman daha zordur. Euronun kuru kaç oldu, bugün kaç para harcadım, hibem yattı mı?.. Bizden size tavsiye, ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

5. Yardım istemekten korkmayın.

Her ne kadar şehri kendiniz keşfedip, belki de sokaklarında kaybolmak isteseniz de yardım istemekten çekinmeyin. Kaybolduğunuzu veya yediğiniz şey hakkında en ufak bir fikriniz olmadığını kabul etmek her zaman o kadar da kötü değildir.

6. Bazı günlerde yalnız kalmaya hazırlıklı olun.

Evet yurtdışında bir çok arkadaş edinip harika insanlarla tanışacaksınız. Ama evinizi, ailenizi ve arkadaşlarınızı özlemek ve hatta bazen yalnız hissetmek kaçınılmazdır. Böyle zamanlarda yapmanız gereken tek şey bütün bu muhteşem macereların yanında, yepyeni bir ülkeyi keşfederken, bu özlemin de kazandığınız tecrübenin bir parçası olduğunu kabul etmek.

7. Anı yaşa.

Sahip olduğunuz bu mükemmel fırsatı anı yaşayarak değerlendirin. Kontrol edemediğiniz şeyler için endişelenmeyi bırakın ve bambaşka bir ülkede geçirdiğiniz bu stajın tadını çıkartmaya bakın.

EnglishGermanTurkeySpainFrenchItalyPoland